“Farg‘onaazot” AJ aksiyadorlari diqqatiga
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2023-yil 27-iyuldagi “Farg‘onaazot” aksiyadorlik jamiyatida mavjud quvvatlardan samarali foydalanish hamda ichki va tashqi bozorda talab yuqori bo‘lgan mahsulotlar ishlab chiqarishni taʼminlash chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi PQ-242-sonli qaroriga hamda Davlat aktivlarini boshqarish agentligiga tegishli bo‘lgan “Farg‘onaazot” AJdagi 32670483 dona oddiy aksiyalari yaʼni 99,02 % 2023- yil 19-maydagi oldi-sotdi sharnomasi (Qimmatli qog‘ozlar markaziy depozitariysida 2023-yil 2-noyabrda 312/883-son bilan ro‘yxatga olingan)ga asosan “Indorama Petchem” B.V kompaniyasi tomonidan sotib olinganligini maʼlum qilamiz.
“Indorama Petchem” B.V kompaniyasining 2023-yil 4-dekabrdagi FA/004/2023-sonli xabarnomasiga asosan “Farg‘onaazot” AJning imtiyozli aksiyadorlariga ularning aksiyalarini sotib olish bo‘yicha taklif.
“Farg‘onaazot” Aksiyadorlik jamiyatining Davlat aktivlarini boshqarish agentligiga tegishli bo‘lgan 99,02 foiz aksiyasini Rotterdam, Niderlandiya, Berspleyn, 37, 3011AA manzilida ro‘yxatdan o‘tgan “Indorama Petchem” B.V kompaniyasi tomonidan sotib olinganligi munosabati bilan, O‘zbekiston Respublikasining «Aksiyadorlik jamiyatlari va aksiyadorlarning huquqlarini himoya qilish to‘g‘risida»gi Qonunning 40-moddasida (keyingi o‘rinlarda “Qonun”), aksiyalarning 50 foizidan ortig‘i egasiga aylangan shaxsning belgilangan majburiyatini hisobga olgan holda quyidagilar maʼlum qilinadi:
-   Aksiyadorning o‘z aksiyalarini bozor qiymatida sotishga roziligini Qimmatli qog‘ozlar bozorini tartibga solish bo‘yicha vakolatli davlat organining yagona korporativ axborot portalida ushbu TAKLIF eʼlon qilingan kundan boshlab 30 kalendar kundan kechiktirmay “Farg‘onaazot” Aksiyadorlik jamiyati joylashgan manzili: O‘zbekiston Respublikasi, Farg‘ona shahri, Sanoat ko‘chasi 222- uy, 150100 pochta indeksi yoki korporativ elektron pochta manzili info@azot.uz bo‘yicha pdf formatida xat mavzusini
«Aksiyalarni sotishga rozilik» deb nomlangan holda yozma ravishda yuborilishi kerak.
-  Aksiyadorning roziligida quyidagi maʼlumotlar: aksiyadorning to‘liq ismi (familiyasi) (firma nomi), yashash joyi (pochta manzili), STIR, JSHSHIR, bank rekvizitlari, aloqa maʼlumotlari, sotiladigan aksiyalar soni, shuningdek, ushbu TAKLIFda ko‘rsatilgan shartlarda aksiyalarni sotishga berilgan roziligi (qabul qilish) o‘z ichiga olishi kerak.
-      Rozilik qonun hujjatlarda belgilangan tartibda aksiyadorning shaxsan o‘zi yoki yuridik shaxsning vakolatli vakili tomonidan imzolanishi (agar mavjud bo‘lsa rahbarining imzosi muxr bilan tasdiqlangan yoki tegishli tarzda rasmiylashtirilgan ishonchnoma ilova qilingan holda imzolanishi kerak).
-    Har bir aksiyador o‘z vaqtida aksiyalarni sotish uchun zarur bo‘lgan boshqa harakatlar (jumladan, investitsiya vositachisiga zarur hujjatlar va maʼlumotlarni taqdim etish), shuningdek har qanday komissiyalar, yig‘imlar va soliqlarni to‘lash, shu jumladan investitsiya vositachisi xizmatlari to‘lovlar uchun javobgardir.
-            Ushbu TAKLIFda belgilangan muddatlarda va tartibda rasmiylashtirilgan rozilikni olmaslik aksiyadorning aksiyalarni sotishdan bosh tortish hisoblanadi. Aksiyadorning ushbu TAKLIFga qo‘shimcha shartlar bo‘yicha roziligi aksiyadorning qarshi TAKLIFi hisoblanadi va “Indorama Petchem” B.V kompaniyasi tomonidan 30 kun davomida ko‘rib chiqiladi.
-   Agar Sizda ushbu TAKLIF bilan bog‘liq savollaringiz bo‘lsa, Sizga qo‘shimcha maʼlumot yoki hujjatlar kerak bo‘lsa, iltimos kuyidagi telefon: (+998) 73 242 64 00 orqali yoki info@azot.uz elektron pochta orqali “Farg‘onaazot” AJ bilan bog‘laning.

For the attention of “Farg‘onaazot” JSC shareholders
According to the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan from July 27th, 2023 “On measures to ensure the effective use of existing capacities and the production of products in high demand in the domestic and foreign market”
PQ-242”, 32670483 (99.02%) the ordinary shares of “Farg‘onaazot” JSC regarding the purchase and sale agreement dated o May 19th, 2023, belonging to the State Assets Management Agency (registered in the central depository of shares in November 2nd, 2023 #312/883) we inform that it was obtained by “Indorama Petchem” B.V. company.
In accordance with the "Indorama Petchem" Company’s notification from
December 4th 2023 #/004/2023 “Farg'onaazot” JSC offered a proposal to preferential shareholders on the purchase of their shares.
As well as the 99.02% of shares of the Joint-Stock Company "Farg‘onaazot" owned by the State Assets Management Agency, were purchased by the "Indorama Petchem" company registered in 37, Bersplein st, Rotterdam, Netherlands, 3011AA and in accordance with the item #40 of the law of the Republic of Uzbekistan “On joint stock companies and protection of shareholders’ rights” (herein after named "Law"), considering the established obligation of the person who has become the owner of more than 50% of the shares, the following is stated:
- the selling the shareholder’s shares at market value must be edited in the unified corporate information portal of the authorized state body no later than 30 days from the date of publication of this proposal to the following address: “Farg‘onaazot”, 222, Sanoat st, Fergana, Republic of Uzbekistan, e-mail: info@azot.uz. The subject of the letter should be sent in written form, which means” a consent to the sale of shares”.
Information about shares must contain: the name (surname) of the shareholder (company number), age, postal address, bank details, phone number, the number of shares to be sold and the conditions provided by the Share Exchange Agreement.
- Consent must be signed by the shareholder personally or by an authorized representative of a legal entity in the manner prescribed by law (if any, the signature of the head must be signed with the attachment of a power of attorney approved by the muxr or formalized in the appropriate way).
- Each shareholder is responsible for other actions necessary for the sale of shares on time (including providing the necessary documents and information to the investment broker), as well as payment of any commissions, fees and taxes, including investment intermediary services.
Failure to obtain consent within the deadlines and procedures set out in this proposal is a shareholder's refusal to sell shares. The shareholder's consent to this offer under additional terms is the shareholder's counter-offer, and will be considered within 30 days be “Indorama Petchem” company.
- If you have any questions related to this offer, if you need more information or documents, please call: (+998) 73 242 64 00 or by e-mail: info@azot.uz