КАРАНТИН ҚОИДАЛАРИГА РИОЯ ҚИЛИНГ!
Ўзбекистонда коронавирус юқтириш ҳолатлари кескин ошаётгани сабабли жорий йилнинг 18 апрел кунидан карантин назорати кучайтирилди, умумий овқатланиш муассасаларида ва автобусларда ўринлар 50 фоизгача чекланди. Шунингдек, 1 майдан концерт ва томошалар каби оммавий тадбирларни ёпиқ маданият саройларида ўтказиш чекланади.
2021 йилнинг 17 апрел куни, бош вазир Абдулла Арипов, Республика махсус комиссиясининг кенгайтирилган йиғилишида, Ўзбекистонда 18 апрелдан коронавирус туфайли жорий этилган карантин чекловлари кучайтирилиши ҳақида маълум қилди. Шундан сўнг “Farg’onaazot” акциядорлик жамиятида ҳам карантин қоидалари қаттиқ назоратга олинди. Корхонамиз меҳнат муҳофазаси, хавфсизлик техникаси, атроф мухит муҳофазаси ва хавфли ишлаб чиқариш объектларида саноат хавфсизлиги бошқармаси ҳамда  даволаш соғломлаштириш диагностика цехи ходимлари, жамоамизнинг барча цех ва бўлимларини доимий равишда текширишни йўлга қўйганлар.
Иш жойларида ниқоб тақиш, ижтимоий масофани сақлаш, шаҳсий гигиена қоидаларига риоя этиш, қўлларни антисептик билан зарарсизлантириш тадбирлари назоратини кучайтирилиб, қоидабузарларга нисбатан қатъий жавобгарлик чоралари кўрилишини таъминланмоқда. Жамиятимиз бошқарма ва цехлари кириш жойларига, корхонамиз барча ўтиш пунктларига санитар постлар қўйиб чиқилди. Йўлаклар, бошқармалар, цехларга корхонамизда тайёрланаётган 0,5 % гипохлорид эритмаси сепиб чиқилмоқда. Ундан ташқари корхонамизнинг марказий кимё лабораториясида ишлаб чиқарилаётган антисептик воситалар, корхона касаначи қизлар томонидан тикилаётган ниқоблар билан ходимларимиз мунтазам равишда таъминланиб келмоқда.
Шуни хам ёдда тутишимиз жоизки, карантин қоидаларига амал қилмаслик нафақат ўзимизни, балки оила аъзоларимиз ва жамоадошларимизни хаётини хавфга остига қўйишдир.  Шу сабабдан барча фуқароларимиз Давлатимиз  қоидаларига амал қилишлари шарт.  Бу хақида Ўзбекистон Республикасининг Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодексининг 54-моддаси, яъни эпидемияларга қарши кураш қоидаларини бузганлик учун жавобгарлик чоралари белгиланган. Ушбу моддага кўра, карантин ва инсон учун хавфли бўлган бошқа юқумли касалликлар пайдо бўлиши ва тарқалиши шароитида ваколатли органнинг махсус талабларига зид равишда жамоат жойларида ниқобсиз юриш ёки иш фаолиятини юритиш – базавий ҳисоблаш миқдорининг 5 баравари, яъни 1 миллион 225 минг сўм миқдорда жарима солишга сабаб бўлади.
• Хурматли корхонамиз ишчи-ходимлари! Сизлардан карантин қоидаларига қатъий амал қилишингиз сўралади. Ўзингиз ва ўзгалар саломатлигига бефарқ бўлмасликни, ўз саломатлигингизни асрашни ёддан чиқармаслигингиз лозим. Иш жойларингизда тиббий ниқоб тақмасдан юрманг! Карантин қоидаларига риоя қилиш – ҳаммамизнинг бурчимиз эканини унутманг! - “Farg’onaazot” акциядорлик жамияти меҳнат муҳофазаси, хавфсизлик техникаси, атроф мухит муҳофазаси ва хавфли ишлаб чиқариш объектларида саноат хавфсизлиги бошқармаси.

СОБЛЮДАЙТЕ ПРАВИЛА КАРАНТИНА!
В связи с резким ростом случаев заражения коронавирусом в Узбекистане с 18 апреля 2021 года был усилен карантинный контроль, количество мест в заведениях общественного питания и автобусах ограничено до 50%. Также с 1 мая будут введены ограничения на проведение концертов и представлений в закрытых помещениях.
17 апреля премьер-министр Республики Узбекистан Абдулла Арипов на расширенном заседании Республиканской специальной комиссии заявил, что карантинные ограничения, введенные в Узбекистане 18 апреля в связи с пандемией коронавируса, будут ужесточены. После этого правила карантина в АО «Farg’onaazot» также были взяты под строгий контроль. Сотрудниками Управления охраны труда, техники безопасности, охраны окружающей среды, промышленного контроля опасных производственных объектов, а также сотрудниками Лечебно-оздоровительного диагностического цеха проводятся регулярные проверки всех цехов и отделов нашего предприятия.
Усилен контроль за ношением масок на рабочих местах, соблюдением социальной дистанции, соблюдением правил личной гигиены, дезинфекцией рук антисептиком, приняты меры строгой ответственности к нарушителям. Санитарные посты установлены на всех пропускных пунктах, входах в заводоуправление и цехах нашего предприятия. Произведённый на нашем предприятии 0,5% раствор гипохлорита распыляется по тротуарам, заводоуправлению, цехам. Кроме того, наши сотрудники регулярно обеспечиваются антисептиками, изготавливаемые в центральной химической лаборатории предприятия, масками изготовленными швеями- надомницами.
Каждый из нас также должен помнить, что несоблюдение правил карантина - это риск для здоровья не только для нас самих, но и для членов наших семей, а также коллег по работе. В связи с этим обязанностью каждого гражданина является соблюдение установленных государством правил. Об этом указанно и в Кодексе об административной ответственности Республики Узбекистан статья -54 нарушение правил борьбы с эпидемиями. В соответствии с данной статьёй, нарушение обязательных правил, установленных в целях предупреждения возникновения или распространения карантинных и других опасных для человека инфекций, (нахождение в общественных местах без маски или осуществления деятельности с нарушением специальных требований компетентного органа) влечёт наложение штрафа физическим лицам до 5-ти минимальных размеров базовых расчётных величин, т.е. в размере 1 млн. 225 тыс. сум.
- Уважаемые рабочие и служащие нашего предприятия! Просим Вас, строго соблюдать правила карантина. Помните, нельзя быть равнодушным к своему здоровью и здоровью окружающих, всегда заботьтесь о собственном здоровье. На рабочем месте всегда будьте в маске! Помните, что соблюдение правил карантина - наша общая обязанность! - Управление охраны труда, техники безопасности, охраны окружающей среды, промышленного контроля опасных производственных объектов