“KONSTITUTSIYA – XALQCHIL DAVLAT, BARQAROR TARAQQIYOT VA FAROVON HAYOT ASOSI!” MAVZUSIDA TADBIR O‘TKAZILDI
Joriy yilning 1-dekabr kuni “Farg‘onaazot” AJ majlislar zalida korxonaning tarkibiy bo‘linmalari rahbarlari hamda ishchi-xodimlar ishtirokida siyosiy va huquqiy savodxonligini oshirish masalalariga bag‘ishlangan tadbir bo‘lib o‘tdi. O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining “O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasi kuni bayramiga tayyorgarlik ko‘rish va uni o‘tkazish to‘g‘risida”gi Farmoyishi ijrosini ta’minlash, asosiy qonunimizda belgilangan demokratiya, erkinlik va tenglik, ijtimoiy adolat va birdamlik g‘oyalari atrofida fuqarolarni jipslashtirish maqsadida tashkil etilgan tadbirga Marg‘ilon shahar Adliya bo‘limi yuridik xizmat ko‘rsatish markazi bosh yuriskonsultlari Abdurayimxojiev Islombek, Asamuddinov Iqboljonlar tashrif buyurishdi.
Tadbirni kirish so‘zi bilan huqushunoslik bo‘limi boshlig‘i Maxkamova Nasiba Umarovna ochib berdi. So‘ng so‘zni tashrif buyurgan mehmonlarga berdi. So‘zga chiqgan notiqlar, bosh qomusimiz bo‘lgan Konstitutsiyamizning yaratilish tarixi, xalqaro huquq normalariga mosligi to‘g‘risida batafsil ma’lumotlar berishdi.
Shuningdek, tadbir ishtirokchilarga yangilangan Konstitutsiyamiz mazmun-mohiyati va “O‘zbekiston — 2030” strategiyasining asosiy ustuvor yo‘nalishlari doirasida belgilangan tub islohotlar to‘g‘risida tushuntirishlar berildi. Ishtirokchilar mutaxassislardan o‘zlarini qiziqtirgan savollarga batafsil javob oldilar.

«КОНСТИТУЦИЯ — ОСНОВА ПОДЛИННО НАРОДНОГО ГОСУДАРСТВА, СТАБИЛЬНОГО РАЗВИТИЯ И ПРОЦВЕТАЮЩЕЙ ЖИЗНИ!»
1 декабря текущего года в актовом зале АО «Farg‘onaazot» состоялось мероприятие по повышению правовой грамотности работников предприятия. На мероприятии принимали участие начальники цехов и отделов, инженерно-технические работники и рабочие, а также молодёжь предприятия. На данном мероприятии, организованном в целях обеспечения исполнения Распоряжения Президента Республики Узбекистан «О подготовке и проведении праздника Дня Конституции Республики Узбекистан», сплочения граждан во имя утвержденных в нашем Основном законе идей демократии, свободы и равенства, социальной справедливости и единства, принимали участие главные юрисконсульты центра оказания юридических услуг отдела Юстиции города Маргилана Исломбек Абдураимхожиев и Икболжон Асамуддинов.
Мероприятие открыла вступительным словом начальник юридического отдела Насиба Умаровна Махкамова. Затем слово было предоставлено гостям мероприятия. Докладчики в своём выступлении рассказали об истории принятия нашей Конституции, о её подлинно народности и соответствии всем нормам международного права.
Участники мероприятия были проинформированы о сути и содержании обновленной Конституции и коренных реформах, намеченных в рамках основных приоритетных направлений Стратегии «Узбекистан — 2030».