KORXONADA “28-APREL - BUTUNJAHON MEHNATNI MUHOFAZA QILISH KUNI” MUNOSABATI BILAN TADBIRLAR DAVOM ETMOQDA
Joriy yilning 24-aprel kuni korxonada e’lon qilingan “Mehnatni muhofaza qilish haftaligi” doirasida Mehnat muhofazasi, xavfsizlik texnikasi, atrof muhitni muhofaza qilish va xavfli ishlab chiqarish obyektlarini sanoat xavfsizligi boshqarmasi, “Farg‘onaazot” aksiyadorlik jamiyati obyektlarida yong‘in xavfsizligini ta’minlashni tashkil etish bo‘limi va korxona qutqaruv xizmati bilan hamkorligida seminar va maxsus qutqaruv va yong‘inga qarshi texnika va jihozlarining ko‘rgazmasi tashkil etilgan bo‘lib, unda sex va bo‘lim ishchi va xizmatchilari ishtirok etishdi.
Seminarni boshqarma boshlig‘i Abduraxmanov Fayzullo Abdullaevich kirish so‘zi bilan ochib berdi. Xususan, Fayzullo Abdullaevich o‘z nutqida korxonada mehnat muhofazasini yaxsilash, ish joylarida jarohatlanishlar va baxtsiz hodisalarning oldini olish va yo‘l qo‘ymaslikka qaratilgan profilaktika tadbirlar xususida so‘zlab berdi.
So‘ngra so‘z “Farg‘onaazot” aksiyadorlik jamiyati obyektlarida yong‘in xavfsizligini ta’minlashni tashkil etish bo‘limi katta inspektori, kapitan To‘lanboyev Ulug‘bek Abdufattoyevichga berildi.
O‘z nutqi davomida U. A. Tulanboyev O‘zbekiston Respublikasining “Yong‘in xavfsizligi to‘g‘risida”gi Qonuniga muvofiq fuqarolarning huquqlari va majburiyatlari to‘g‘risida seminar ishtirokchilariga batafsil tushuntirish berdi, shuningdek, O‘zbekiston Respublikasining ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksiga yong'in xavfsizligini ta'minlashga oid 2024 yilda kiritilgan qo‘shimchalar va o‘zgartirishlar haqida gapirdi.
Qiziqarli va mazmunli tarzda o‘tkazilgan, tadbirda ishtirokchilar o‘zlarini qiziqtirgan barcha savollarga mutaxassislardan atroflicha javoblar oldilar.
Seminar maxsus qutqaruv va yong‘inga qarshi texnika va jihozlarining namoyishi bilan yakunlandi, unda ularning texnik tavsiflari, maqsadi va qo‘llash usullari atroflicha yoritib berildi.

В рамках объявленной «Недели охраны труда», 24 апреля текущего года, Управлением ОТ, ТБ, ООС и ПБ совместно с отделом по обеспечению пожарной безопасности на объектах АО «Farg‘onaazot» и спасательными службами предприятия был организован семинар и показ специальной спасательной и противопожарной техники и оборудования, на котором приняли участие рабочие и служащие цехов и отделов.
Семинар открыл со вступительной речью начальник управления Абдурахманов Файзулло Абдуллаевич. В ходе своего выступления Файзулло Абдуллаевич рассказал о, проводимых на предприятии профилактических работах по предупреждению и недопущению травматизма, улучшения охраны труда, техники безопасности, а также несчастных случаев на рабочих местах.
Затем с речью выступил старший инспектор отдела по обеспечению пожарной безопасности на объектах АО «Farg‘onaazot», капитан УЧС Ферганской области Туланбоев Улугбек Абдуфаттоевич.
В ходе своего выступления У.А. Туланбоев дал подробное разъяснение участникам семинара о правах и обязанностях граждан в соответствии с Законом Республики Узбекистан «О пожарной безопасности», также рассказал о дополнениях и изменения вступивших силу в 2024 году в Кодекс Республики Узбекистан об административной ответственности в части касающейся обеспечения пожарной безопасности.
Семинар проходил в интересной и познавательной форме, участники данного мероприятия получили ответы на все интересующие их вопросы.
Семинар завершился показом специальной спасательной и противопожарной техники и оборудования, на котором были подробно рассказаны их технические характеристики, назначение и способы применения.