JAMIYATDA “21-OKTABR O‘ZBEK TILI BAYRAMI” KUNIGA BAG‘ISHLANGAN “KITOBXON XODIM” TANLOVI O‘TKAZILDI
“21-oktabr – o‘zbek tili bayrami” kuni munosabati bilan korxona xodimlari o‘rtasida “Kitobxon xodim” ko‘rik-tanlovi o‘tkazildi. Mazkur tanlovda tarkibiy bo‘linmalardan 12 nafar ishchi-xodimlar ishtirok etdilar.
Tanlov xodimlar o‘rtasida kitobxonlik madaniyatini oshirishga qaratilgan ustuvor vazifalarni izchil amalga oshirishga yo‘naltirilgan bo‘lib, u korxona boshqaruvi raisi tomonidan tasdiqlangan nizomga asosan 3 bosqichda, ya’ni 1-shart “O‘zbek va Jahon adabiyotidan misralar”, 2-shart “Asarlardan monolog”, 3-shart “Men sevib o‘qigan asar” shartlari bo‘yicha o‘tkazildi.
Ushbu tadbirni Filologiya fanlari boʻyicha falsafa doktori - Muqaddamxon Ibrohimovna Ehsanova, Fargʻona viloyati Axborot - kutubxona markazi direktori - Husniyaxon Akramjonovna Shermatovalardan iborat hakamlar hay’ati Nizomga asosan xolis o‘tkazilishini ta’minlashdi.
Ishtirokchilar oldindan tavsiya etilgan 5 ta kitoblardan, shartlar bo‘yicha javob berdilar. Berilgan javoblar hakamlar hay’ati tomonidan nizom bo‘yicha baholab borildi. Tanlov natijasiga ko‘ra, 1-o‘rinni Sanitar laboratoriyasi muhandislari Nasibaxon Siddiqova, 2- o‘rinni Gulnoza Xamdamovalar va 3- o‘rinni Mochevina ishlab chiqarish sexi chilangari Rustamjon Otajonovlar egallab 4 000 000, 3 000 000, 2 000 000 so‘m pul mukofotlari va diplomlarni qo‘lga kiritdilar.
Eslatib o‘tamiz, taqdirlash marosimi ertaga, 17-oktabr kuni 21-oktabr – O‘zbek tili bayrami munosabati bilan o‘tkaziladigan bayram dasturida o‘tkaziladi.

НА ПРЕДПРИЯТИИ ПРОШЁЛ КОНКУРС ЛЮБИТЕЛЕЙ КНИГИ В ЧЕСТЬ ПРАЗДНОВАНИЯ ДНЯ УЗБЕКСКОГО ЯЗЫКА
Сегодня, 16 октября, в актовом зале предприятия состоялся конкурс любителей книги, приуроченный к празднованию Дня узбекского языка. Основной целью конкурса было духовно-нравственное воспитание молодежи предприятия, а также популяризация среди них литературного наследия великих писателей и мыслителей.
Ставшим уже традиционном конкурсе на этот раз приняли участие 12 любителей книги, работающих в различных подразделениях предприятия.
Членами жюри стали доктор филологических наук, преподаватель узбекского языка Корейского международного университета в Фергане «KIUF» Мукаддамхон Эхсанова и директор Ферганского областного информационно-библиотечного центра имени Ахмада аль - Фарғони Хуснияхон Шерматова.
Конкурс проходил в три этапа: на первом этапе участники должны были без подготовки ответить на вопросы билета; на втором – продекламировать монолог одного из героев любимого художественного произведения; на третьем – написать аннотацию к литературному произведению.
Конкурс проходил в атмосфере острой конкуренции, и членам жюри было непросто выбрать лучших.
Все три этапа были беспристрастно оценены членами жюри, и были оглашены результаты конкурса:
* 1-е 2-е место заняли специалисты Санитарной лаборатории Насиба Сиддикова и Гулноза Хамдамова. 3-е место досталось слесарю цеха по производству Карбамида Рустаму Отажонову.
Напоминаем церемония награждения победителей конкурса состоится завтра на торжествах приуроченный к празднованию Дня узбекского языка.