YONG‘IN XAVFSIZLIGI BORASIDA PROFILAKTIK TADBIR O‘TKAZILDI
Ma’lumki, joriy yilning 15-sentabridan 15-oktabrigacha mamlakatimizda “Yong‘indan ogohlik” umumxalq kampaniyasi oyligi o‘tkazilmoqda. Shu munosabat doirasida korxonaning Aloqa sexida navbatdagi profilaktik tadbir o‘tkazildi.
Bugun, yani 8-oktabr kuni, jamiyatning Sanoat xavfsizligi boshqarmasi, Qutqaruv otryadi hamda Farg‘ona viloyati Favqulodda vaziyatlar boshqarmasining obyektlarda yong‘in xavfsizligini ta’minlashni tashkil etish bo‘limi mutaxassislari hamkorligida tashkil etildi.
Tadbir davomida korxonaning  аloqa  hamda  ishchilarni oziqlantirish  sexi    ishchi-xodimlariga, xavfli ishlab chiqarish obyektlarida sanoat xavfsizligini ta’minlash, yong‘inlarning oldini olish, is gazidan zaharlanish, gaz-havo aralashmasining chaqnashi, turli xil kimyoviy moddalardan zaharlanish kabi xavfli vaziyatlarning oldini olish borasida atroflicha tushuntirib o‘tildi. Shuningdek, olovli va gazga xavfli ishlarni to‘g‘ri tashkil etish, elektr jihozlaridan foydalanishda xavfsizlik talablariga rioya qilish to‘g‘risida ko‘rsatmalar berildi.
Amaliy mashg‘ulotlar qismida sex ishchi-xodimlari barcha jarayonlarda faol ishtirok etib, o‘z bilim va ko‘nikmalarini yanada mustahkamlashga erishildi.

ПРОВЕДЕНА ПРОФИЛАКТИЧЕСКАЯ ТРЕНИРОВКА ПО ПОЖАРНОЙ БЕЗОПАСНОСТИ
Как известно, с 15 сентября по 15 октября текущего года в нашей стране активно проходит месячник «Пожарная осведомлённость» — общенациональная кампания, направленная на повышение уровня безопасности каждого гражданина. В рамках этого мероприятия, сегодня 8 октября, в цехе Связи предприятия состоялось профилактическое мероприятие.
Мероприятие было организовано, Управлением промышленной безопасности, Спасательным отрядом предприятия, а также сотрудниками Отдела обеспечения пожарной безопасности на объектах Управления по чрезвычайным ситуациям Ферганской области. Их совместные усилия были направлены на комплексное повышение готовности персонала к любым чрезвычайным ситуациям.
Организаторы ознакомили работников цеха Связи и цеха Рабочего питания со стандартами промышленной безопасности, предотвращению пожаров и взрывов, также обсуждались и отрабатывались действия при возгорании газовоздушных смесей и других инцидентах.
Вместе с тем, было уделено внимание порядку действий по защите от химических угроз, в частности работники получили ценные знания о предотвращении отравлений угарным газом и последствий контакта с химическими веществами, а также были детально разъяснены правила организации огневых и газоопасных работ.