KORXONANING XO‘JALIK SEXIDA IJOBIY EMOTSIONAL MUHITNI SHAKLLANTIRISHGA QARATILGAN PSIXOLOGIK TRENING O‘TKAZILDI
Joriy yilning 23-oktabr kuni korxonaning Xo‘jalik sexi xodimlari uchun psixologiya fanlari doktori Nargizaxon Ergasheva tomonidan “Ijobiy emotsional jarayonni vujudga keltiruvchi trening mashqlari” mavzusida navbatdagi psixologik seminar-trening o‘tkazildi. Tadbirda, shuningdek, Ijtimoiy rivojlanish va jamoatchilik bilan aloqalar bo‘limi mutaxassisi Umidaxon Axundjanova hamda Yoshlar ittifoqi yetakchisi Nurmurod Sirojev ishtirok etdi.
Seminar-trening davomida xodimlar o‘z kayfiyatlarini yaxshilash, jamoada iliq psixologik muhit yaratish va stressni kamaytirishga qaratilgan qator interaktiv mashqlarda faol qatnashdilar.
Trening dasturidan “Ertakka sayoxat”, “Baxtli uzatma”, “Harakatdagi kayfiyat”, “Rangli hislar”, “Pozitiv fikrlar”, “Sharcha orqali tilak” va “Hissiyot piramidasi” kabi o‘yin-trening mashqlari o‘rin oldi.
Mazkur mashg‘ulotlar orqali ishtirokchilar quvonch va ijobiy hissiyotlarni bir-birlariga ulashdilar, o‘zaro samimiyat va ishonch muhitini yanada mustahkamlashdi. “Ertakka sayoxat”  energiya mashqi orqali  quvonchni tarqatish, “Baxtli uzatma” orqali esa bir-biriga ijobiy so‘z va tilaklar bildirish orqali xodimlar o‘zlarini yanada yengil, tetik va ruhiy jihatdan ko‘tarinki holatda his etdilar.
Trening yakunida “Hissiyot piramidasi” mashqi orqali barcha ishtirokchilar o‘z hislarini “baxt piramidasi” shaklida birlashtirib, jamoaviy uyg‘unlik va hamjihatlikni ramziy tarzda ifoda etdilar.
Seminar-trening xodimlarga nafaqat quvonch va ijobiy emotsiyalar ulashdi, balki mehnat jamoasida ruhiy muvozanat va ijobiy energiyani mustahkamlashga xizmat qildi.

В ХОЗЯЙСТВЕННОМ ЦЕХЕ ПРЕДПРИЯТИЯ ПРОШЁЛ ПСИХОЛОГИЧЕСКИЙ ТРЕНИНГ ПО ФОРМИРОВАНИЮ ПОЗИТИВНОГО ЭМОЦИОНАЛЬНОГО КЛИМАТА
23 октября текущего года для работников хозяйственного цеха предприятия был организован психологический семинар-тренинг на тему «Упражнения, формирующие позитивное эмоциональное состояние». Занятие провела доктор психологических наук Наргизахон Эргашева. В мероприятии также приняли участие специалист отдела социального развития и связей с общественностью Умидахон Ахунджанова и советник председателя правления по делам молодежи Нурмурод Сирожев.
В ходе тренинга сотрудники активно участвовали в интерактивных упражнениях, направленных на повышение настроения, укрепление дружеской атмосферы в коллективе и снижение уровня стресса.
Программа включала игровые и тренинговые упражнения «Шар улыбок», «Передай счастье», «Настроение в движении», «Цветные чувства», «Пожелание через шар» и «Пирамида эмоций».
Во время этих упражнений участники делились радостью, улыбками и добрыми словами, создавая атмосферу доверия и душевного тепла. Так, в игре «Шар улыбок» они «дарили» друг другу смех и позитив, а в упражнении «Передай счастье» — выражали добрые пожелания коллегам, заряжаясь бодростью и оптимизмом.
В завершение тренинга участники совместно создали символическую «пирамиду счастья», объединив свои положительные эмоции и тем самым подчеркнув единство и гармонию коллектива.
Психологический тренинг стал источником хорошего настроения и позитивной энергии, способствуя укреплению морально-психологического климата в трудовом коллективе.