“DOLZARB 30 KUN” DOIRASIDA YONG‘IN XAVFSIZLIGINI TA’MINLASH BO‘YICHA TADBIR TASHKIL ETILDI
Avval xabar berilganidek, jamiyatimizda “Dolzarb 30 kun” doirasida yong‘in xavfsizligini ta’minlash maqsadida bir qator amaliy va profilaktik tadbirlar amalga oshirilmoqda.
Bugun, jamiyatning Soda sexida Sanoat xavfsizligi boshqarmasi, Qutqaruv otryadi, DSDS hamda FVB OYXTTEB xodimlari hamkorligida xavfli ishlab chiqarish obyektlarida yuzaga kelishi mumkin bo‘lgan favqulodda vaziyatlarning oldini olish, yong‘inlar profilaktikasi samaradorligini oshirish hamda sanoat xavfsizligini ta’minlash bo‘yicha o‘quv-amaliy taktik mashg‘uloti tashkil etildi.
Mazkur mashg‘ulot davomida jamiyatning Soda sexi 149-binosidagi E-3 qurilmasi quvuri yorilishi oqibatida katta miqdorda sulfat kislotasi sizib chiqishi bilan bog‘liq shartli avariya holati yuzaga keltirildi.
Ushbu holat yuzasidan jabrlangan ishchilarni qutqarish, odamlarni zararli modda tarqalgan hududdan olib chiqish va avariyani bartaraf etish rejasi asosida tezkor xizmatlar – qutqaruv otryadi, yong‘in qutqaruv qismi, tibbiy xizmat hamda harbiylashtirilgan qo‘riqlash bo‘limlari jalb qilindi.
Shuningdek, tadbir doirasida ishchi-xodimlar bilan yuzaga kelishi mumkin bo‘lgan yong‘inlar, is gazidan zaharlanish holatlari, gaz-havo aralashmalarining chaqnashi hamda olovga va gazga xavfli ishlarni xavfsiz olib borish tartiblari yuzasidan profilaktik davra suhbati ham o‘tkazildi.

В РАМКАХ "АКТУАЛЬНЫЕ 30 ДНЕЙ" ОРГАНИЗОВАНО МЕРОПРИЯТИЕ ПО ОБЕСПЕЧЕНИЮ ПОЖАРНОЙ БЕЗОПАСНОСТИ
Как сообщалось ранее, в рамках "Актуальные 30 дней" на нашем предприятии проводятся ряд практических и профилактических мероприятий, направленных на обеспечение пожарной безопасности.
Сегодня в цехе по производству Соды, Управлением охраны труда, техники безопасности, охраны окружающей среды и промышленной безопасности опасных производственных объектов, в тесном сотрудничестве с Спасательным отрядом, ЛОДЦ, а также отдела по организации и обеспечения пожарной безопасности на особо важных категорированных объектах УЧС Ферганской области, было организовано учебно-практическое тактическое мероприятие по предотвращению возможных чрезвычайных ситуаций на опасных производственных объектах, повышению эффективности профилактики пожаров и обеспечению промышленной безопасности.
В ходе учения была смоделирована условная аварийная ситуация, связанная с разрывом трубы устройства E-3 в здании №149 цеха Соды, в результате чего произошло значительное вытекание серной кислоты.
Согласно разработанному плану по ликвидации аварии, для спасения пострадавших работников, эвакуации людей из зоны распространения ядовитого вещества и устранения последствий аварии были привлечены оперативные службы — спасательный отряд, пожарно-спасательное подразделение, медицинская служба и военизированная охрана.
Кроме того, в рамках мероприятия был проведен профилактический круглый стол с работниками предприятия, на котором обсуждались возможные случаи пожаров, отравления угарным газом, воспламенения газовоздушных смесей, а также правила безопасного выполнения огневых и газоопасных работ.